Witamy w nowym serwisie Lądka Zdroju! Polecamy także www.sudety.info.pl!

Lądek Zdrój, noclegi, sudety, kotlina kłodzka, kwatery

Atrakcje

Samo położenie miejscowości jest atrakcyjne.

Dla gości preferujących niezbyt forsowne spacery, idealna jest sieć dróg na zboczach Trojaka, Królówki i Dzielca. Oto opis kilku z nich:

 

Arboretum

 Idąc ul. Leśną lub Moniuszki można dojść do Arboretum, źródła Św. Jadwigi, czy też Stołowych Skałek. Arboretum jest czynne w okresie wiosennym i letnim od 10-18.

 
 
Trojak - Zamek Karpień
Dalsze spacery (do 4 godzin) to wejście na Trojak 766 m n.p.m. Idziemy szlakiem niebieskim od "Jerzego" do góry. Z tarasu widokowego na Trojaku, przy dobrej widoczności, można zobaczyć panoramę Gór Złotych, Bialskich, Masywu Śnieżnika, Krowiarek i dolinę Białej Lądeckiej. Dalej z Trojaka szlakiem niebieskim można dojść do Rozdroża Zamkowego i wielką okólną wrócić do Lądka lub dalej szlakiem niebieskim i zielonym dojść do ruin zamku Karpień. Ewentualnie szlakiem zielonym w kierunku Przełęczy Lądeckiej do kaplicy leśników i myśliwych w miejscu byłej wsi Karpów - powrót do Lądka wielką okólną lub ul. Zamkową.
 

 
Lądecki szlak spacerowy
Szlak spacerowy oznakowany kwadratami biało czerwonymi - czas przejścia ok. 4 godz. Wędrówkę najlepiej rozpocząć od BORT PTTK, przejść przez most na Białej Lądeckiej dalej Dzielec - wieś Stójków, most na Białej Lądeckiej - Stołowe Skałki - źródło Św. Antoniego - Królówka - ruiny zamku Karpień - Rozdroże Zamkowe - Trojak - Rozdroże południowe - źródło Św. Jadwigi - arboretum – BORT PTTK.
 
Przejście graniczne Lutynia - Trawna
Ulicą Wolności, szlakiem żółtym idziemy do Przełęczy Lądeckiej, przekraczamy granicę (obwiązuje paszport dla dzieci do lat 18 - policja czeska często sprawdza i wystawia duze mandaty) i po 200 m widok na dolinę potoku Jawornik, a dalej przy dobrej widoczności Jezioro Nyskie. Idąc dalej szlakiem żółtym po 8 km dochodzimy do miasteczka Jawornik (można dojechać autobusem - we wsi Trawna, ok. 500 m od granicy, jest przystanek). Powrót z Przełęczy Lądeckiej przez Lutynię. Możliwy przejazd samochodem - nowa droga. na Przełęczy Lądeckiej.
 
Borówkowa 
Od przełęczy lądeckiej zielonym szlakiem dochodzimy do na szczyt Borówkowej 899 m - gdzie znajduje się wybudowana przez Repulikę Czeską wieża widokowa (wstęp wolny) - skąd piękny widok na całe wschodnie i środkowe Sudety, Kotlinę Kłodzką i pogórze sudeckie.
 
Wrzosówka
Z części uzdrowiskowej idziemy ul. Wolności do wsi Lutynia. Za ośrodkiem "Nad Potokiem" GEOVITA drogą w lewo można dojść do punktu widokowego na zboczach Modzela - piękny widok na Masyw Śnieżnika i Krowiarki - tą samą drogą należy wrócić. Dalej wieś Lutynia, za skrzyżowaniem obok kawiarni w lewo dojście do Wrzosówki. Na uwagę zasługuje niewielka galeria obrazów "Kajówka" (tylko w sezonie letnim) oraz odrestaurowany przez strażaków lądeckich kościółek. Powrót przez Przełęcz Lądecką lub przez wieś Wojtówka lub trasą, którą się przyszło.
 
Góra Trzech Krzyży
Za mostem Św. Jana wejście na teren Osiedla Słonecznego, dalej do góry na szczyt z widocznymi Trzemółtym kolorze. Ze szczytu widać panoramę miasta Lądka Zdroju, dalej Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Krowiarki.
 
Cierniak - Jaskinia Radochowska
Szlakiem niebieskim doliną Białej Lądeckiej przez Cierniak (595 m n.p.m.) do Jaskini Radochowskiej. Na Cierniaku kaplica MB - miejsce pątnicze, pozostałość po kalwarii. Dalej przez potok Jaskiniec do Jaskini Radochowskiej - należy mieć własne źródło światła.
 
 

 

Główna | Noclegi | Historia | Atrakcje | Zabytki | Galeria | Aktualności | Lecznictwo | Linki | Kontakt

www.ladek.com.pl © 2015 FUH WebProjekt, created by: Web2Business.pl