Witamy w nowym serwisie Lądka Zdroju! Polecamy także www.sudety.info.pl!
Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A.
ul. Wolności 4
57-540 Lądek-Zdrój
tel.
tel.
e-mail:
W uzdrowisku znajdują się dwie pijalnie wód mineralnych jedna w zakładzie przyrodoleczniczym WOJCIECH, druga w JERZYM. Ogólnodostępna jest woda ze źródła CHROBRY. Czerpie się ją na wolnym powietrzu nawet zimą, bo jest to woda termalna. Wody mineralne używane są do kąpieli w wannach i basenach, do kąpieli perełkowych, do masażu podwodnego i masaży wirowych oraz natrysku. Basen w "Wojciechu" Borowiny stosuje się do zawijań, fasonów oraz kąpieli. Leczenie ruchem Duże znaczenie przywiązuje się do leczenia ruchem, bowiem ruchu nie zastąpi nawet najdroższy lek świata.
Uzdrowisko posiada 3 sale gimnastyczne. Siłownia w "Adamie" Siłownia w "Stanisławie" Jak używać kuracyi zdrojowej w Lądku wg dr Aleksandera Ostrowicza (fragmenty z 1881 roku) Wskazówki atoli, jak używać kuracyi zdrojowej, w jedną dla wszystkich regułę nie dadzą się ująć, gdyż zdrojowiska nie są lekarstwem przeciwko jednej tylko pewnej chorobie. Przyjechawszy do zdrojowiska wypada jeden lub dwa dni wypocząć, przyzwyczaić się najprzód do silnego prawie odurzającego górskiego powietrza. Kto przyjechał do Landeku jedynie dlatego, aby stracone pozyskać zdrowie, ten nie będzie wysiadywał w nocy czytając książki lub rozhoworząc, tylko wcześnie położy się na spoczynek. Niech pacyent nigdy nie działa na własną rękę i niech nie każe zagrzewać wody, jeżeli ma ją pić chłodną i niech nie pije jej chłodnej, jeżeli lekarz zdrojowy zagrzać ją kazał. Wody nie pije się duszkiem tylko cedzi się ją z wolna pomiędzy językiem a podniebieniem. Kąpać się trzeba w stanie cielesnego i umysłowego spokoju. Wystrzegać się trzeba przed kąpielą męczących spacerów, znużenia, irytacyi czyli umysłowego wzburzenia. Trwanie kąpieli krótsze lub dłuższe będzie zależało od osobowości, wieku, konstytucyi, od temperamentu i od cierpienia. Po każdej niemal kąpieli napadnie pacyenta wielkie znużenie i taka senność, że tylko z trudnością ją przezwycięży. Niedobrze jest jednakowoż zasnąć gdyż po przebudzeniu się łatwo może powstać zły humor, ból głowy lub też inna jaka nerwowa przypadłość. Wypada jednak koniecznie jedną godzinę wypocząć. Skoro pacyent wypoczął dostatecznie, powinien się ubrać i wyjść na przechadzkę i już prędzej nie wracać do domu jak wieczorem, by położyć się na spoczynek. Przechadzka po kąpieli, obiad, popołudniowa muzyka w parku, czytanie czasopism w czytelni, znów spacer i kolacya zupełnie czas ten po kąpieli zapełnią. Zabieg w "Jerzym"
KURACJA w LĄDKU ZDROJU
Lądek Zdrój to licząca 7 tys. mieszkańców miejscowość położona 23 km od Kłodzka, wśród zalesionych Gór Złotych, Masywu Śnieżnika, Gór Bialskich i Krowiarek, nad rzeką Białą Lądecką, w której czystych wodach łatwo można spostrzec pstrągi. To uzdrowisko natura szczególnie szczodrze obdarowała. Malowniczy krajobraz, łagodny klimat a przede wszystkim 7 bijących źródeł termalnych wód leczniczych. Niezwykłe ich właściwości wykorzystywano od wieków "wielu tam chodziło, kąpało niezdrowe swe członki i uleczonymi powracało do domu" Pierwsze zapiski o istniejących urządzeniach kąpielowych pochodzą z 1241 roku. Lądek, to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Kurowali się w nim królowie pruscy Fryderyk II Wielki, Fryderyk Wilhelm II, Car Aleksander Wielki, VI Prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams, książęta, hrabiowie, "a i prości ludzie chodzili do kałuży zawierającej siarkę" na kurację. Właśnie w Lądku po raz pierwszy dokonano analizy wód leczniczych. Wykonał ją w 1498 roku Konrad z Bergu. Od tego czasu badania wód wykonywano wielokrotnie i w oparciu o nie powstawały przepisy lecznicze.
Obecnie analizy wód przeprowadzane są systematycznie przez "Balneoprojekt" w Szczawnie Zdroju. Wyrazem troski o wysoki poziom leczenia pacjentów jest działalność ośrodków badawczo konsultacyjnych w lądeckim uzdrowisku, w oparciu o współpracę z Katedrami i Klinikami Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Łodzi, a także Wydziałem Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Leczenie uzdrowiskowe ma zupełnie inny charakter niż leczenie farmakologiczne. Jest to leczenie bodźcowe, które mobilizuje systemy obronne i adaptacyjne organizmu, zmuszając go tym samym do samoleczenia. W każdym organizmie drzemią rezerwy, które zostają uruchomione pod wpływem umiejętnie przeprowadzonego leczenia bodźcowego. W czasie kuracji w Lądku wykorzystywanymi bodźcami są klimat oraz przeszło 40 różnorodnych zabiegów. W zabiegach wykorzystuje się przede wszystkim właściwości lądeckich wód słabozmineralizowanych, radoczynnych, fluorkowych, siarczkowych, termalnych, właściwości borowiny oraz inne czynniki fizykalne: ciepło, światło podczerwone i nadfioletowe, pulsujące pole magnetyczne, pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, prądy średniej i niskiej częstotliwości, aerozole, wszelkie rodzaje masaży i leczenie ruchem. Zabiegi wykonywane są w 4 zakładach przyrodoleczniczych.
Najstarszy to JERZY, z basenem kąpielowym zbudowanym na źródle o tej samej nazwie. WOJCIECH, niedawno wyremontowany, to prawdziwa perła uzdrowiska. Został także zbudowany na źródle, ale na wzór łaźni tureckiej. Ponadto w zakładzie tym znajdują się zabytkowe marmurowe wanny, w których kuracjusze zażywają kąpieli mineralnych i perełkowych. STANISŁAW to zakład przyrodoleczniczy dostosowany do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych. W ADAMIE oprócz sali gimnastycznej o powierzchni 302 m kw. i innych zabiegów znajduje się basen z wodą leczniczą, w którym odbywa się gimnastyka. "Jerzy" "Wojciech" "Stanisław" "Adam" Uzdrowisko posiada urozmaiconą i bogatą bazę zabiegową. Źródła wód leczniczych są bardzo wydajne i nie ma powodów by oszczędzać na zabiegach, ale uzyskanie optymalnych efektów leczenia nie zależy od jak największej liczby zabiegów. Zarówno ilość jak i rodzaj oraz parametry zabiegów, muszą być odpowiednio dobrane przez lekarza uzdrowiskowego. Zbyt duża siła bodźców jakimi są zabiegi, może spowodować zaostrzenie choroby a nawet załamanie systemu adaptacyjnego organizmu. Zbyt mała - nie da oczekiwanego efektu. Wyniki leczenia uzdrowiskowego zależą także od sumienności pacjenta, przestrzegania przez niego zaleceń lekarskich dotyczących nie tylko uczęszczania na zabiegi ale także zaleceń lekarskich dotyczących diety, właściwego odpoczynku, stosowania wysiłku fizycznego, a także rozsądnego korzystania z różnorodnych imprez organizowanych ku uciesze i odprężeniu kuracjuszy, często przemęczonych pracą i problemami życia codziennego. Piękny i zróżnicowany teren daje możliwość dostosowania tras spacerowych, czy turystycznych dla każdego kuracjusza. Uzdrowiskowe leczenie chroni przed utratą sprawności, poprawia siły witalne organizmu w schorzeniach przewlekłych powstrzymuje postęp choroby, łagodzi jej nawroty i wydłuża okresy poprawy. W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, w czasie którego istnieje możliwość wystąpienia powikłań, umiejętnie prowadzone leczenie uzdrowiskowe, pod kontrolą lekarską, nie daje objawów ubocznych leczeniu tym wykorzystuje się naturalne sposób to, co ofiaruje nam przyroda, przy czym nie ma ono nic wspólnego z tzw. leczeniem niekonwencjonalnym. W uzdrowisku pacjenci mają okazję do pogłębiania wiedzy, o tym jak nie dopuścić do postępu choroby, jak utrzymać sprawność fizyczną. W lądeckim uzdrowisku przeprowadza się także badania densytometryczne, które pozwalają wykryć u pacjenta osteoporozę a także możliwość jej wystąpienia w późniejszym okresie życia. W obu przypadkach pacjent jest pouczony jak postępować by nie dopuścić do wystąpienia choroby lub powstrzymać jej postęp.
CUDOWNE WŁAŚCIWOŚCI LĄDECKICH WÓD LECZNICZYCH "...zdroje landeckie nazywać trzeba termami, gdyż nie tylko przez rok cały niezmienną posiadają ciepłotę, lecz są także cieplejsze od średniej ciepłoty powietrza w zdrojowisku" "Trafiło się iż pewny skotopas zapuścił się głęboko w knieję ze swoim bydłem, a wtem zobaczył z daleka tak piękny zdrój, że mu się od razu pić z niego zachciało. Ale gdy zamiast świeżej wody, jaką tam być rozumiał, znalazł smak wody gorącej, (...) opowiedział to drugim ludziom, którzy jej się podobnymże sposobem przypatrywali, kosztowali, rozważali i na koniec z tego wszystkiego wnieśli, że zdrój tem musi koniecznie zawierać w sobie coś dobrego (...) Gdy więc przez jakiś czas po kilkakrotnym używaniu mieszkańce tych okolic znaleźli zbawienny pożytek tego zdroju, wnet się sława jego w dalsze i obce strony rozeszła, tak iż się zewsząd lud w to miejsce gromadził i w wielu ułomnościach cielesnych znajdował zbawienne skutki jego cnoty." Od trosk wolny wstąp do tego miejsca Abyś wolny od chorób, mógł wrócić do domu Tu bowiem nie wyleczy się ten kto się troszczy Z tych też względów wody te wykorzystuje się w leczeniu chorób: narządu ruchu (pourazowych i reumatycznych oraz na tle zmian zwyrodnieniowych) neurologicznych (dyskopatie, zapalenia nerwu kulszowego) ginekologicznych (andro i menopauzy, niepłodność u mężczyzn) przemiany materii (cukrzyca, dna, skaza szczawianowa) dermatologicznych (łuszczyca, wyprysk przewlekły, zapalenie łojotokowe, świerzbiączka, stany zapalne skóry, dermatozy przemysłowe)
PROFILE LECZNICZE w Lądku Zdroju choroby reumatyczne choroby ortopedyczne stany po urazach i operacjach narządów ruchu choroby neurologiczne choroby tętnic choroby przemiany materii zaburzenia endokrynologiczne choroby skóry choroby zawodowe
PROFILE LECZNICZE w Długopolu Zdroju schorzenia wątroby choroba wieńcowa miażdżyca tętnic nadciśnienia tętnicze w I i II okresie choroby dróg żółciowych przewlekłe schorzenia trzustki nieżyty niedokwaśne żołądka niedokrwistość z niedoboru żelaza nerwica i stany wyczerpania nerwowego zmiany naczyniowe w przebiegu cukrzycy stany po cholecystoktomii
W Lądku Zdroju leczy się: Choroby reumatyczne reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów i kręgosłupa, dyskopatie, osteoporozę i inne. Choroby ortopedyczne wady wrodzone, stany po zabiegach operacyjnych na narządzie ruchu, lub jako przygotow. do zabiegu. Stany po przebytych urazach narządu ruchu. Choroby układu nerwowego bóle krzyża i pleców, nerwobóle, w tym rwę kulszową, stany po urazach nerwów obwodowych, stany po udarach mózgu i inne. Choroby tętnic niedokrwienie kończyn dolnych na tle miażdżycy lub zarostowego zapalenia tętnic, chorobę Raynaud’a i inne. Choroby przemiany materii dna moczanowa. Choroby endokrynologiczne niepłodność męską, klimakterium u kobiet i mężczyzn. Choroby skóry łuszczyca, różne rodzaje wyprysków. Choroby zawodowe przewlekłe zatrucie tlenkiem ołowiu, rtęci, benzolu, narażenie na związki fenolowe, chorobę wibracyjną i wyprysk zawodowy.
Lądeckie wody lecznicze to słabozmineralizowane wody radoczynne, fluorkowe, siarczkowe, termalne, które biją z siedmiu źródeł: Jerzy (28,3 st. C) Wojciech (28,6 st. C) Zdzisław (45,0 st. C) Skłodowska-Curie (25,2 st. C) Dąbrówka (19,7 st. C) Chrobry (26,9 st. C) Stare (17,7 st. C) Przygotowanie kąpieli w "Adamie" Działanie wód leczniczych zwiększenie ukrwienia tkanek (stąd ich lepsze odżywienie, utlenianie i regeneracja) obniżenie ciśnienia tętniczego krwi obniżenie poziomu "złego" cholesterolu działanie przeciwzakrzepowe przyspieszenie zrostu kostnego przyspieszenie regeneracji chrząstki stawowej rozluźnienie przykurczów stawow. i mięśniowych zwiększenie siły i masy mięśniowej zmniejszenie bólów i obrzęków stawowych przyspieszenie regeneracji włókien nerwowych i poprawa ich przewodnictwa wzrost produkcji hormonów kory nadnercza wzrost produkcji hormonów estrogenów (ważne w menopauzie) wzrost produkcji hormonów androgenów (ważne w andropauzie) poprawa ruchliwości i zwiększenie ilości plemników (ważne w leczeniu niepłodności męskiej) korzystne działanie na skórę: keratolityczne, keratoplastyczne, przeciwalergiczne, przeciwświądowe, przeciwzapalne (ważne w leczeniu łuszczycy, wyprysków) skóra staje się bardziej gładka i elastyczna co w powiązaniu ze zwiększoną produkcją estrogenów daje efekty wręcz odmładzające
Dodatkowe atrakcje Lądka Zdroju i okolic:
Trasy spacerowe i turystyczne
Oznakowane trasy dla rowerów górskich
Wyciągi narciarskie, w tym nowo powstała stacja sportów zimowych na Czarnej Górze w Masywie Śnieżnika
Liczne zabytki w mieście i okolicy (m.in. ruiny zamku Karpień)
Słynna Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Arboretum - leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych.
Blisko do Czech ( 3 km)
W razie pytań prosimy o wypełnienie poniższego formularza kontaktowego: